Medyczne właściwości konopi indyjskich

Niepozorna roślina, której hodowanie, posiadanie i sprzedawanie wciąż jest nielegalne w większości państw na świecie, poprzez swoje właściwości psychoaktywne, została wiele lat temu włączona do grona narkotyków (mowa tu o marihuanie, czyli kwiatach żeńskich odmian konopi, używanych m. in. do palenia).

Demonizując konopie, wiele osób nie bierze pod uwagę faktu, iż wśród licznych zastosowań, roślina ta ma również właściwości medyczne i lecznicze. Wiele współczesnych badań potwierdza, że konopie przyczyniają się m. in. do łagodzenia symptomów związanych z jaskrą, wpływają na lepsze samopoczucie podczas odbywania chemioterapii i zwiększają apetyt u ludzi chorych na AIDS. Konopie są też znane z tego, iż w przypadkach wielu dolegliwości potrafią uśmierzyć ból (np. wśród osób cierpiących na stwardnienie rozsiane). Według niedawnych doniesień, kanabinoidy zawarte w konopiach hamują proces rozprzestrzeniania się nowotworu wśród osób chorych na raka, co może się okazać przełomowe w walce z tą, dotąd nieuleczalną chorobą. Dowiedziono również, iż konopie mogą skutecznie obniżyć ryzyko rozwoju miażdżycy w organizmie.

Jeszcze przed nastaniem naszej ery, konopie znalazły szerokie zastosowanie w ziołolecznictwie. Używane były m. in. do leczenia oparzeń, wrzodów czy stanów zapalnych. Pasta z nasion konopi służyła również jako środek odrobaczający i przeczyszczający.