Jak chronić dzieci przed narkotykami?

Problem z narkotykami może dotyczyć każdego nastolatka. Pierwszy kontakt ze środkami odurzającymi nastąpić może już w młodym wieku. A zdobyć narkotyki w ówczesnych czasach nie jest trudno. Młody człowiek może ulec pokusie na dyskotece czy domówce.

Jak ochronić dziecko przed narkotykami?

Przed ucieczką w narkotyki chroni ciepły dom w którym gości miłość. Poczucie, że dziecko ma rodziców na których może polegać. Czuję ich miłość i zainteresowanie. Jednak każdy nastolatek prędzej czy później zetknie się z środkami odurzającymi. Jak przygotować go na to spotkanie?

Dobrym sposobem jest podsuwanie dziecku książek i artykułów ukazujących co nałóg potrafi zrobić z człowiekiem. Należy z dzieckiem rozmawiać na temat uzależnień. Uświadamiać czym grozi zapalenie pierwszego skręta. Wyjaśniać młodemu człowiekowi, że jego organizm uzależnia się bardzo szybko. Nastolatka należy nauczyć asertywności. Dziecko musi wiedzieć, że ma prawo odmówić kolegom.

Jeśli podejrzewasz, że twoje dziecko zażywa narkotyki zrób mu prosty test z moczu na ich obecność. Można go zakupić w każdej aptece. Jeśli okaże się, że dziecko miało kontakt ze środkami odurzającymi przeprowadź z nim poważną rozmowę i skontaktuj się z poradnią uzależnień dla młodzieży.

Po czym poznać, że dziecko coś bierze?

Po jego nietypowym zachowaniu, ciągłym zmęczeniu lub nad aktywności. Gdy w ręce trafiły ci podejrzane ampułki, fiolki czy torebki z resztkami proszku. Jeśli twoje dziecko ma nakłucia na rękach, chudnie w oczach, a w twoim portfelu ubywa ci pieniędzy
To wszystko są objawy tego, że twe dziecko zetknęło się z narkotykami.