Rośliny doniczkowe do północnych pomieszczeń

Mieszkania z oknami wychodzącymi na północ sprawiają dość często ponure wrażenie. Dociera do nich zbyt mało słońca, a jeśli dodać do tego jeszcze niewielkie okna, jakże częste w dawnym budownictwie, całość nie napawa optymizmem. Dlatego tak ważne jest, aby ożywić te pomieszczenia zielenią roślin. Wbrew pozorom nie jest wcale trudno znaleźć rośliny doniczkowe lubiące zacienione miejsca. Wybór jest całkiem spory.
Spośród roślin pnących i zwisających, najprostszy w uprawie wydaje się być filodendron. Jego lśniące, sercowate liście są niekwestionowaną ozdobą każdego pomieszczenia. Dość szybko rośnie, zajmując przy tym sporo miejsca. Dla niektórych osób jego uprawa może więc być trochę kłopotliwa, a mieszkanie zbyt małe. Zacienione miejsca lubi również bluszcz. Można rozpiąć jego pędy na ścianie lub zawiesić go w oknie, pozwalając pędom swobodnie zwisać. Bluszcz nie ma wielkich wymagań. Jest łatwy w pielęgnacji. Spotkać można kilka odmian, z których godne polecenia są te z dodatkowym białym, lub żółtym zabarwieniem liści.
Rośliny doniczkowe o ozdobnych liściach, nadające się na północne strony mieszkań to sansewieria i fitonia. Ta pierwsza, zwana również wężownicą (są też tacy, co mówią na nią „język teściowej”), spotykana jest dość powszechnie w mieszkaniach i biurach. Jej liście są dość mięsiste i szablaste, i wyrastają pionowo w górę. Fitonia, natomiast jest rośliną niewielką, o ciemnozielonych liściach ozdobionych siateczką srebrzystych nerwów.
A czy są jakieś kwitnące rośliny ozdobne, które lubią zacienione miejsca? Owszem, na przykład fiołek afrykański. Nie dość, że nie lubi on wystawiania na słońce, to jeszcze nie znosi zbyt wilgotnego podłoża. Nie lubi też moczenia swoich owłosionych listków. Dlatego jego uprawa może na początku sprawić trochę kłopotów. Nie należy się jednak zniechęcać.
To tylko niektóre, najbardziej popularne rośliny ozdobne, które polubią cieniste pokoje. Wybór jest, oczywiście, o wiele większy. Część z nich poza północnymi, zaakceptuje również wschodnie i zachodnie stanowiska. Należy tylko poznać dobrze ich wymagania i właściwie je pielęgnować.