Styl prowansalski w aranżacji wnętrz

Chcesz stworzyć przytulne wnętrze z niepowtarzalnym klimatem? Lubisz francuski styl dekoracji i pełne niebanalnych dodatków aranżacje? Styl prowansalski może być właśnie tym czego poszukujesz. To idealna recepta na aranżację mieszkania dla wszystkich wielbicieli jasnych barw i przytulnej, wręcz sielskiej domowej atmosfery. Jak zatem stworzyć piękne wnętrze w stylu francuskiej Prowansji?

Styl wnętrzarski z tej południowej krainy, położonej nad Morzem Śródziemnym, odwołuje się do jej klimatu oraz kultury. Jest zatem pełen jasnych barw takich jak szarości, beże i biel, ale również wszechobecnej w Prowansji lawendy. Czy już samo to zestawienie kolorystyczne nie jest świetnym przepisem na piękne wnętrze?

A to jeszcze nie wszystko, czym raczy nas w aranżacji wnętrz styl prowansalski.

Sztuka łączenia

Współczesny styl prowansalski to efektowne połączenie nowoczesnych rozwiązań ze starymi bądź stylizowanymi dodatkami. Meble w tym stylu są wykonane z żelaza malowanego na czarno lub z drewna, najlepiej bielonego lub pokrytego jasno-beżową farbą. Ciekawym rozwiązaniem jest także stosowanie do frontów mebli kuchennych koloru miętowego. Same fronty są bardzo często rzeźbione lub wytłaczane, często pojawiają się motywy roślinne. Nieodłącznym elementem prowansalskiej kuchni jest efektowny stary kredens. Może być w kolorze naturalnego drewna lub bielony i dodatkowo postarzany stylowymi przetarciami. Jest to doskonałe miejsce do eksponowania pięknej zastawy – najlepiej bogato zdobionej motywami kwiatowymi.

Drobne szczegóły

O tym jak bardzo przytulnym stylem jest trend prowansalski w aranżacjach wnętrz, decydują dodatki. Wiklinowe kosze pełne suszonej lawendy, urocze zegary i piękne świeczniki. Dodatkowo warto podkreślić, że styl prowansalski wykorzystuje w znacznej mierze tekstylia. W prowansalskim mieszkaniu nie może zabraknąć lekkich lnianych zasłon, oczywiście w naturalnych kolorach, a także gór poduszek na fotelach i kanapach. Mogą one mieć geometryczne lub kwiatowe wzory. Piękne tapety również będą ciekawym dopełnieniem stylizacji.

Wnętrzarska inspiracja francuska Prowansją to pole dla popisu dla wszystkich, którzy chcą w nietypowy sposób zaaranżować wnętrze. Możemy być pewni, ze pomysłów nam nie zabraknie bo styl prowansalski to prawdziwa gratka dla wielbicieli pięknych aranżacji.