Pergole ogrodowe – udana ekspozycja roślin pnących

pergolaMała architektura ogrodowa, a wielki efekt. Pergole ogrodowe to elementy, które warto wprowadzić na teren swojego ogrodu, by pięknie wyeksponować pnącą roślinność. W ten sposób nie tylko urozmaicamy np. wejście na taras, ale również tworzymy zieloną enklawę spokoju i kameralną atmosferę. Drewniana pergola to wyjątkowo silna konstrukcja, zwłaszcza jeśli zostanie dobrze zaimpregnowana i porządnie umocowana do podłoża. Nie straszne jej silne podmuchy i ulewne deszcze.
Pergole do ogrodu to m.in. bramki kwiatowe, kratki skośne, kratki łukowe i kwadratowe. Pomysłowym i bardzo praktycznym rozwiązaniem będzie z pewnością donica z kratką lub kratka Werth-Holz, wąska – świetne uzupełnienie niewielkiej przestrzeni.
Największą popularnością cieszy się pergola bramka np. Sobex Konwalia o wymiarach 40 x 128 x 120 cm. Dzięki stylowej, a jednocześnie wytrzymałej konstrukcji, stwarza duże pole do aranżacji florystycznych. Impregnowane ciśnieniowo drewno jest efektywniej wzmocnione. Wyobraź sobie eterycznie pnące się clematisy, wiciokrzewy, róże, powojniki, a nawet winorośl, chmiel i swobodnie opadające girlandy kwiatów. Tutaj rewelacyjnie prezentują się glicynie. Glicynia wymaga silnej podpory, którą zapewni jej większa, łukowata pergola do ogrodu. Pędy glicynii mogą rosnąć nawet do 3 m rocznie. To niezwykła dekoracja ogrodu, kwiatostany tej rośliny osiągają długość do 50 cm. Dla glicynii, pergolę należy zainstalować w miejscu osłoniętym i dosyć nasłonecznionym. Roślina źle znosi niskie temperatury.
Bramka kwiatowa może być zainstalowana na ogrodowej ścieżce lub nieopodal wejścia na taras. Zresztą dowolność aranżacji jest tu mile widziana. Taka konstrukcja doskonale izoluje. Stwórz więc zaciszną strefę relaksu w sposób jak najbardziej naturalny. Nie potrzebujesz dziwnych parawanów, dodatkowych płotków itp. Pergole wykreują Ci tę przestrzeń najlepiej!