Czy chciałbyś zamieszkać w inteligentym domu?

inteligentny-domNa początek wyjaśnijmy sobie czym jest inteligentny dom i te wszystkie systemy, które budzą zafascynowanie i podziw. Otóż według mojego przekonania inteligentny dom, to nie jest tylko możliwość sterowania światłem, roletami, czy temperaturą w pomieszczeniach. Bo to jest zwykła automatyka domowa w której nie ma nic inteligentnego, ponieważ to człowiek musi sterować tym wszystkim z poziomu pilota lub smartphone.

Ale inteligencja i efekt WOW zaczyna się wtedy, gdy dom i te wszystkie systemy pracują same niezależnie, uczą się zachowania domowników ułatwiają życie i umilają przebywanie we własnych czterech ścianach, a także mają sprawić że będziemy się czuć bezpiecznie i komfortowo. Czyli podam jakiś przykład : rano budzi nas powoli narastająca muzyka, rolety otwierają się wpuszczają pierwsze promienie słońca, w tym samym momencie w łazience i reszcie domu podnosi się temperatura, abyśmy w komfortowych warunkach przemieszczali się.

Wchodzimy do łazienki zapala się światło i na lustrze wyświetlają się informacje o pogodzie nowe wiadomości, przechodzimy do kuchni a w niej czeka na nas świeżo zaparzona kawa na stole wyświetlają się newsy podgląd z kamer nieodebrane połączenia sytuacja budynku. Nasz dom informuje nas o wszystkim głosowo możemy z nim wejść w rozmowę podpowie nam w garderobie co na siebie założyć adekwatnego do sytuacji na dworze i miejsca w które się udajemy.

Po wyjściu nie martwiąc się o nic zostawimy swój dobytek pod dobrą opieką ponieważ dom sam zamknie wszystkie okna rolety uruchomi systemy alarmowe będzie monitorował posesje a gdy wykryje coś niepokojącego natychmiast nas o tym powiadomi.
Ale przejdźmy do rzeczy czy potrzebujemy takiego systemu ? Otóż w dzisiejszych czasach w dobie elektroniki, szalejącego postępu ludzie zaczynają przyzwyczajać się coraz bardziej do takich wygód, stają się leniwi ale i mają więcej czasu na codzienne czynności powierzając dom w ręce jego samego.

Ale też nie można zapomnieć o różnego rodzaju zagrożeniach z tym związanych, na przykład coś się może zepsuć, ktoś się może włamać do systemu i nas inwigilować. Uważam że taki dom jest jak najbardziej w dzisiejszych czasach potrzebny i nie jest to zbędny bajer ponieważ dzięki niemu możemy żyć spokojniej, bezpieczniej, mamy więcej czasu dla siebie i rodziny.